Żyrardów-Miasto Aktywnych Możliwości. Inwestycje w infrastrukturę sportowo-rekreacyjną
Przewidywana wartość zadania: 8.888.888,88 zł
Wartość dofinansowania: 8.000.000,00 zł
- Budowa skateparku. Celem zadania jest stworzenie nowoczesnego terenu rekreacyjnego (przestrzeni publicznej) zachęcającej młodzież do aktywnego spędzania wolnego czasu i integracji społecznej. Przewiduje się stworzenie skateparku betonowego wykonanego w technologii monolitycznej z przeszkodami przystosowanymi do jazdy po nich na m.in. łyżworolkach, deskorolkach i rowerach itp. Przeszkody zostaną wykonane w technologii monolitycznej, żelbetowej. Dodatkowo w ramach zadania wykonane zostaną elementy małej architektury (ławki, kosze na śmieci) oraz infrastruktura towarzysząca m.in. dojścia, oświetlenie umożliwiające korzystanie z obiektu po zmroku, ogrodzenie.
- Zagospodarowanie terenu przy Szkole Podstawowej Nr 3. W ramach zadania zaplanowano kompleksowe zagospodarowanie terenu pod funkcje rekreacyjno-edukacyjne poprzez wykonanie: nowych nawierzchni (ciągi piesze i jezdne, miejsca postojowe dla rowerów i parkingowe),elementów małej architektury, oświetlenia oraz zabiegi pielęgnujące istniejącą zieleń oraz nowe nasadzenia, tworzące wielopiętrowe kompozycje roślinne oparte na gatunkach rodzimych i podnoszące różnorodność biologiczną. Powstała przestrzeń służyć będzie do aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i integracji społecznej zarówno społeczności szkolonej jak i mieszkańców Żyrardowa. W ramach zagospodarowania trenu przewiduje się wykonanie: strefy aktywności sportowej, strefy rekreacji oraz strefy wypoczynku wraz z obiektami małej architektury oraz niezbędną infrastrukturą. Zaplanowano zamontowanie szeregu urządzeń np. kosze do gry w koszykówkę; plac zabaw wyposażony m.in. w huśtawki, trampoliny, ścieżkę zdrowia. Dodatkowo teren wzbogacony zostanie o przestrzenie edukacyjne takie jak sala lekcyjna na świeżym powietrzu, zielona klasa.
- Zagospodarowanie terenu przy Szkole Podstawowej Nr 2. W ramach zadania zaplanowano kompleksowe zagospodarowanie terenu pod funkcje rekreacyjno-edukacyjne poprzez wykonanie: nowych nawierzchni (ciągi piesze i jezdne), elementów małej architektury: ławki, kosze na śmieci, placu zabaw dla dzieci mniejszych oraz siłowni plenerowej dla dzieci starszych, oświetlenie, zabiegi pielęgnujące istniejącą zieleń oraz nowe nasadzenia. Powstały teren rekreacji (plac zabaw i siłownia plenerowa) zachęcać będzie młodzież do aktywnego spędzania wolnego czasu na powietrzu i integracji społecznej. Realizacja w/w inwestycji przyniesie wiele korzyści społeczności, zarówno w zakresie zdrowia i aktywności fizycznej, jak i w sferze integracji i rozwoju społecznego. To inwestycja w przyszłość miasta, zapewniając miejsce, gdzie ludzie mogą cieszyć się aktywnością fizyczną, rozwijać swoje pasje i tworzyć wspólnotę.