Żyrardów centrum świata podczas Outriders Festiwalu
W dniach 24–27 czerwca w Żyrardowie odbędzie się Outriders Festiwal organizowany przez międzynarodową grupę reporterską. Do miasta przyjadą podróżnicy, dziennikarze, reporterzy, artyści, aby opowiadać o świecie. W programie są prezentacje, spotkania autorskie, wystawy, koncert oraz wydarzenia specjalne.
Festiwal podzielono na cztery strefy tematyczne, a główne wydarzenia odbędą się w piątek oraz sobotę.
Outriders Festiwal zrodził się z połączenia dwóch wydarzeń: festiwalu podróżniczego Wachlarz, który przez wiele lat gościł we Wrocławiu, oraz konferencji dla dziennikarzy Outriders Stage, która z kolei odbywała się w Warszawie. – Świat się mocno zmienił w ciągu ostatniego roku i chcieliśmy na to również zareagować – mówi Jakub Górnicki, współzałożyciel Outriders. – Po 7 latach organizacji różnych festiwali poczuliśmy, że czas iść w inną stronę, w nowym miejscu. Dziś czerpiemy informacje z internetu, platform streamingowych, YouTube’a, mediów. To zupełnie coś innego niż 10 czy 15 lat temu – dodaje Górnicki.
W piątek będzie można uczestniczyć w spotkaniach z pisarzami, takimi jak Rafał Hetman, Karolina Sulej, Marek Szymaniak i Michał Kołodziejczyk. Opowiedzą o swoich książkach, które niedawno opublikowali, np. dyrektor Canal+ Sport o piłce w krajach nieuznawanych na świecie.
Z kolei na scenie „Przyszłość” spotkają się Natalia Hatalska, Justyna Suchecka, Bartek Sabela czy Rafał Grobel. Tutaj uczestnicy będą mogli porozmawiać o tym, jak świat będzie się zmieniał pod kątem edukacji, klimatu, kuchni czy muzyki.
W sobotę na scenie podróżniczej posłuchamy m.in. Łukasza Supergana, Małgorzaty Szumskiej-Dziczkowskiej, Aleksandry Świstow czy Barbary Stawarz-Garcíi. Prelegenci opowiedzą o Polsce, Kubie czy Panamie. A obok na scenie World Tour będą również goście spoza Polski. Emma Lacey-Bordeaux z CNN opowie o pandemii w USA, a Lola García-Ajofrín z Hiszpanii o życiu słoni w Sri Lance.
Z całą programem festiwalu można zapoznać się na stronie: https://festiwal.outride.rs/pl/.
– Zależy nam, żeby goście festiwalu mogli spojrzeć na świat pod różnym kątem, a także chcemy dać im różne formy. Dlatego zaplanowaliśmy spotkania, prezentacje, koncert, filmy, słuchowiska czy galerie i projekcje multimedialne – mówi Zuza Olejniczak z Outriders.
W planach jest również pokaz takich filmów jak: „Świadkowie Putina” w reżyserii Witalija Manskiego, czy „Zjadanie zwierząt” autorstwa Christophera Quinna.
Festiwal startuje w czwartek 24 czerwca o godz. 20 i potrwa do niedzieli 27 czerwca do godz. 15. Odbędzie się na terenie Fabryki Lnu – w Muzeum Lniarstwa, przy ulicy Żakardowej czy w Pubie Rampa.
– Zapraszamy wszystkich mieszkańców Żyrardowa do wspólnego celebrowania. Wasze miasto nas urzekło od pierwszego wrażenia, jest stworzone do wielkich wydarzeń i mamy nadzieję zagościć tu na dłużej. Najpierw chcemy się jednak poznać, dlatego do zobaczenia w ostatni weekend czerwca – podsumowuje Marta Bloch, współorganizatorka, wcześniej związana m.in z festiwalami Audioriver i Opener.
—
Outriders to grupa reporterska powstała w 2017 r., która tworzy reportaże interaktywne, filmy dokumentalne oraz innowacyjne projekty medialne. Są laureatami m.in. Grand Press Digital i ICFJ reporting contest. W 2021 zostali nominowani do „europejskiego Pulitzera”. Publikują magazyn Outriders Brief poświęcony sprawom globalnym, vloga i grupę na Facebooku Outriders Unblock o wyzwaniach państw tzw. byłego bloku wschodniego oraz nawigują przez kryzys klimatyczny w ramach Outriders Power. Organizują również storytellingowy Outriders Festiwal.