Trwa akcja deratyzacyjna!
Na terenie naszego miasta obserwuje się wzrost populacji szczurów. Miasto podejmuje działania, mające na celu rozwiązanie tego problemu. Niedawno Urząd Miasta zorganizował spotkanie z zarządcami nieruchomości z terenu Żyrardowa celem ustalenia wspólnego planu działań. Podczas spotkania przedstawiciele wszystkich przybyłych zarządców wyrazili chęć podjęcia wspólnej walki. W związku z powyższym w chwili obecnej na terenie miasta prowadzona jest wspólna akcja deratyzacyjna, którą nadzorują wszyscy zarządcy nieruchomości oraz spółki miejskie.
W związku z prowadzoną akcją deratyzacji, właścicielom zwierząt podczas spacerów zaleca się zwrócenie uwagi zarówno na miejsca wyłożenia preparatów/trutek (m.in. miejsca gromadzenia odpadów przy zabudowaniach, czy terenach wzdłuż ogrodzenia obiektu), jak również na padłe gryzonie, które po spożyciu preparatu mogą stanowić źródło wtórnego zatrucia pupili. Pamiętajmy również o kotach, nie wypuszczajmy ich wolno bez opieki. Kot wychodzący narażony jest nie tylko na wypadki komunikacyjne, ale także zatrucia, choroby zakaźne i inwazje pasożytów.
Obecność szczurów w mieście jest ważnym i rosnącym problemem, bowiem stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi. Przenoszą różne patogeny odzwierzęce, które mogą wywoływać groźne choroby u ludzi. Szczury niszczą również infrastrukturę miejską, powodując znaczne straty ekonomiczne.
Deratyzacja obowiązkiem każdego właściciela, posiadacza, bądź zarządcy nieruchomości
Obowiązek taki wynika z ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Aktem prawnym, który jest podstawą do przeprowadzenia deratyzacji jest art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nakłada ona obowiązek zwalczania gryzoni, insektów i szkodników przez właścicieli nieruchomości. Na tej podstawie nieprzeprowadzona w odpowiednim terminie deratyzacja podlega karze grzywny. Szczegóły oraz terminy przeprowadzania obowiązkowej deratyzacji określają regulaminy utrzymania czystości i porządku w gminie.
Zarządcy i właścicieli nieruchomości mają obowiązek rozłożenia pułapek, czy też preparatów przeznaczonych do deratyzacji i utrzymywania ich we właściwym stanie do czasu zakończenia odszczurzania.
Obowiązkowa deratyzacja dotyczy również firm – właścicieli obiektów przemysłowych, biurowych, czy handlowych. Deratyzacja dla firm wymaga fachowej oceny obiektów pod kątem szczelności oraz wiedzy odnośnie biologii szkodników i bezpiecznych metod ich zwalczania. Przy zabiegach deratyzacyjnych dla firm warto skorzystać z usług profesjonalistów.
Każdy z nas ma wpływ na czystość w mieście
Działania mające na celu usunięcie gryzoni, będą skuteczne tylko we współpracy z zarządcami nieruchomości, mieszkańcami i przedsiębiorcami w zakresie dbania o czystość miejsc, w których żyją, spożywają posiłki oraz które wspólnie użytkują.
Zarządcy nieruchomości, przedsiębiorcy, właściciele sklepów i lokali gastronomicznych powinni przestrzegać i dopilnować kilku ważnych aspektów czystości. Wszyscy mamy realny wpływ na czystość naszego miasta, a co za tym idzie większe bezpieczeństwo sanitarne. Każdy z nas powinien zwracać uwagę na kluczowe elementy higieny budynków, ulic, czy działek. Tylko dzięki wspólnym działaniom możliwa będzie skuteczna walka ze wzrostem szkodników w mieście.
7 ważnych zasad czystości
DOPILNUJ!
- Umieszczania wszelkich odpadów, a w szczególności odpadów żywnościowych, wyłącznie w przeznaczonych do tego pojemnikach. Należy pamiętać, iż nie można wyrzucać odpadów na podwórka! Pamiętajmy, iż wyrzucając jedzenie na podwórka dokarmiamy głównie szczury, zachęcając je do osiedlenia się przy naszych nieruchomościach.
- Szczelnego zamykania klap pojemników.
- Zachowania czystości w miejscach gromadzenia odpadów.
- Dbania o właściwą ilość pojemników i odpowiednią częstotliwość ich opróżniania.
- Umieszczania odpadów kuchennych i przeterminowanej żywności w osobnych, specjalnie oznakowanych pojemnikach i przekazywania uprawnionym podmiotom.
- Zabezpieczania obiektów przed szkodnikami.
- Rzetelnego wykonywania obowiązków deratyzacji.