Śladami żyrardowskich Szpularek – młodzież stworzy grę wielkoformatową!
Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie rusza z kolejnym wyjątkowym projektem edukacyjnym. Tym razem placówka angażuje młodzież w wieku 13–18 lat do udziału w warsztatach, których efektem będzie stworzenie gry wielkoformatowej upamiętniającej jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta – Strajk Szpularek z 1883 roku.
Premiera gry zaplanowana jest na kwiecień 2025 roku, w ramach obchodów rocznicy wybuchu strajku. „Tematyka projektowanej gry będzie odnosiła się do jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Żyrardowa, tj. do historii Strajku Szpularek. Jest to dla nas bardzo ważne, żeby zaangażować młodzież do poznania swoich korzeni i lokalnej historii” – podkreśla Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa.
Historia ożywa w kreatywnym procesie
Celem projektu „Śladami żyrardowskich Szpularek” jest nie tylko podtrzymywanie lokalnego patriotyzmu, ale także wciągnięcie młodzieży w proces twórczy. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję poznać przyczyny, przebieg i konsekwencje Strajku Szpularek – jednego z pierwszych na świecie strajków inicjowanych przez kobiety. Wiedza historyczna stanie się fundamentem do opracowania fabuły, mechaniki i zasad gry.
Warsztaty krok po kroku
Warsztaty odbędą się w Muzeum Lniarstwa przy ul. K. Dittricha 18. Organizatorzy przewidzieli dwa etapy:
- 7 stycznia 2025 r. (wtorek, godz. 10:00–14:00) – warsztaty historyczne, podczas których uczestnicy zgłębią temat Strajku Szpularek i przygotują się do projektowania gry.
- 11–12 stycznia 2025 r. (sobota-niedziela, godz. 10:00–14:00) – warsztaty edukacyjno-animacyjne. W trakcie dwudniowych zajęć młodzież będzie tworzyć założenia fabularne gry, opracowywać jej mechanikę i zasady pod okiem trenera.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, a zgłoszenia można przesyłać do 20 grudnia 2024 r. na adres . Decyduje kolejność zgłoszeń, a szczegóły udziału znajdują się w regulaminie dostępnym na stronie muzeum.
Premiera i dostępność gry
Efekt pracy młodzieży zostanie zaprezentowany w kwietniu 2025 r. podczas obchodów rocznicy Strajku Szpularek. Wtedy też odbędą się pierwsze rozgrywki, które Muzeum Lniarstwa zorganizuje w swojej siedzibie. Gra będzie dostępna do wypożyczenia przez lokalne szkoły i instytucje kultury, co pozwoli na jej szerokie wykorzystanie w celach edukacyjnych.
Zapraszamy do udziału w tej wyjątkowej inicjatywie, która nie tylko przybliży młodzieży lokalną historię, ale także rozwinie ich kreatywność i umiejętności pracy zespołowej.