Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi
15 października 2023 roku przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.
W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek).
Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. Szacuje się, że jeden na sto przypadków nowotworów złośliwych sutka to właśnie rak piersi u mężczyzn.
Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ wdają się mieć czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych). Czynnikiem, który znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na raka sutka, jest obecność u danej osoby określonej mutacji genetycznej – genu BRCA1 lub genu BRCA2.
Decydujące znaczenie w kontekście profilaktyki i zapobiegania rozwojowi zaawansowanego nowotworu piersi ma jego wczesne wykrycie (wtórna profilaktyka) oparta na:
- regularnym (raz w miesiącu) samobadaniu piersi,
- okresowo (co 1-2 lata) przeprowadzanych badaniach USG (z reguły u kobiet młodszych) lub mammograficznych,
- badaniach genetycznych – w określonych przypadkach obciążenia rodzinnego.
W Polsce od 2006 r. działa populacyjny program badań przesiewowych w kierunku raka piersi z wykorzystaniem mammografii, który skierowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat (od 1 listopada 2023 badania mammograficzne obejmą w Polsce kobiety w wieku 45-74 lat!). Program składa się z dwóch etapów: podstawowego i w przypadku wykrycia niepokojących zmian – etapu pogłębionego. Badanie w ramach programu można wykonać bezpłatnie na terenie Żyrardowa:
Program | Dla kogo |
Program profilaktyki raka piersi (mammografia) | Program adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:
· nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat; · otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka: o rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka), o mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2; o nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym. |
Kto i gdzie realizuje program | |
MEDICA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SPÓŁKA KOMANDYTOWA
PRACOWNIA MAMMOGRAFII ŻYRARDÓW ul. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO 6B, 96-300 Żyrardów Telefon do rejestracji: 042 254 64 10 |
Więcej informacji o chorobie, w tym jak można jej zapobiegać, jak wykonywać samobadanie, a także jakie są możliwości i metody leczenia w przypadku zdiagnozowania raka piersi, znajdziesz m.in. na poniższych stronach:
https://planujedlugiezycie.pl/index.php/profilaktyka-raka-piersi/
https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/profilaktyka-raka-piersi
http://www.amazonkifederacja.pl/poradniki-i-ulotki/
https://www.zwrotnikraka.pl/rozowy-pazdziernik-miesiac-swiadomosci-raka-piersi/
Wszechstronne wsparcie – edukacyjne, psychologiczne, rehabilitacyjne – oferują kobietom z rakiem piersi (i ich bliskim) Amazonki: http://www.amazonkifederacja.pl/kluby/
Również w Żyrardowie funkcjonuje Stowarzyszenie Kobiet z Problemem Onkologicznym „AMAZONKI” w Żyrardowie, z siedzibą w 96-300 Żyrardów, ul. Plac Jana Pawła II 2; .