Ostatnia droga powstańca warszawskiego ś.p. Mariana Bakalarskiego
Wczoraj Żyrardów godnie pożegnał ostatniego uczestnika Powstania Warszawskiego mieszkającego w naszym mieście. Marian Bakalarski ps. „Kosiarz” był żołnierzem V Obwodu (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej – Grupa Artyleryjska „Granat”. Pogrzeb odbył się w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej oraz przedstawicieli Samorządu Miasta Żyrardowa.
– Był dla nas bohaterem, przykładem życia w zgodzie z najwyższymi, ponadczasowymi wartościami. Jego odejście to ogromna strata zarówno dla najbliższych, dla Polski i całej naszej społeczności – powiedział Lucjan Krzysztof Chrzanowski, który jako Prezydent Miasta Żyrardowa miał zaszczyt odwiedzać powstańca co roku, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
W tych trudnych, wypełnionych żalem rozstania chwilach, łączymy się z pogrążoną w żałobie rodziną, przekazując wyrazy szczerego współczucia.
Chwała Bohaterowi. Cześć Jego pamięci.
***
Notka biograficzna o Marianie Bakalarskim opracowana przez ŚZŻAK ,,Żaba – Bażant” w Żyrardowie:
Marian Bakalarski urodził się w 1924 r. we wsi Samice. Działalność konspiracyjną rozpoczął w roku 1940, składając przysięgę i przyjmując pseudonim ,,Kosiarz”. Został żołnierzem ZWZ, a następnie Armii Krajowej. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, w stopniu kanoniera służył w składzie 1. drużyny 2. plutonu dowodzonego przez ppor. rez. art. Zbigniewa Rogulskiego ,,Tłomackiego”, wchodzącego w skład Grupy Artyleryjskiej ,,Granat” przynależnej do obwodu Mokotów Okręgu Warszawa AK, walczącej na Mokotowie. W dniu 30 września 1944 r., na ul. Puławskiej, został ranny.
Po upadku powstania znalazł się w niemieckim obozie przejściowym utworzonym w Pruszkowie (Durchgangslager 121), a następnie w Skierniewicach, w utworzonym w październiku 1944 r. obozie przejściowym – Dulag 142.
Od 5 marca 1990 r. był członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, od grudnia 2021 r. był członkiem Środowiska ,,Żaba – Bażant” w Żyrardowie.
Został odznaczony m.in. Krzyżem Powstańczym (1982 r.). Decyzją MON z 7 maja 2014 r. został mianowany na stopień porucznika WP.