Oratorski sukces ucznia żyrardowskiej Jedynki
Młody żyrardowianin, Ryszard Litewnicki, został laureatem Ogólnopolskiego Konkursy Retorycznego.
Już po raz drugi pod nadzorem Lubelskiego Kuratora Oświaty odbył się Ogólnopolski Konkurs Retoryczny. Wzięło w nim udział prawie 700 uczestników z całej Polski, którzy najpierw rywalizowali na etapie szkolnym, a następnie wojewódzkim. Do ogólnopolskiego finału dotarło 20 młodych ludzi z 11 województw. Jedynym reprezentantem Mazowsza był uczeń Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi i Dwujęzycznymi im. Filipa de Girarda w Żyrardowie, Ryszard Litewnicki, którego do konkursu przygotowywała nauczycielka języka polskiego – Luiza Biedrzycka.
W zmaganiach finałowych, które odbyły się 5 maja w siedzibie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, młodzi retorzy mieli przygotować i wygłosić 7-minutową przemowę obejmującą jeden z zakresów tematycznych określonych w regulaminie konkursu, m.in. laudację, mowę obrończą lub mowę oskarżycielską. Wśród słuchających znaleźli się nie tylko członkowie jury (głównie profesorowie retoryki), ale również kuratorzy oświaty z całej Polski, a także rodzice i nauczyciele uczestników.
Jako temat swojego wystąpienia Ryszard Litewnicki wybrał sądową mowę obrończą poświęconą postaci rotmistrza Witolda Pileckiego. Żyrardowianin dowodził niesłuszności uwięzienia, skazania i zabicia bohatera z Auschwitz. Jego wystąpienie zyskało uznanie w oczach oceniających, którzy przyznali mu 14 z 15 możliwych do uzyskania punktów. Taki wynik osiągnęła jeszcze tylko jedna uczestniczka. Tym samym Ryszard Litewnicki, wraz z reprezentantkami województw świętokrzyskiego oraz lubuskiego, został laureatem II Ogólnopolskiego Konkursu Retorycznego, organizowanego pod patronatem Ministra Edukacji Nauki. Minister Przemysław Czarnek osobiście wręczał nagrody laureatom, finalistom oraz pozostałym uczestnikom zmagań retorycznych.
Niespełna 14-letni Ryszard Litewnicki jest uczniem klasy VIIIc (dwujęzycznej) w żyrardowskiej „Jedynce”. W kręgu jego zainteresowań są głównie przedmioty humanistyczne. Pracując pod kierunkiem polonistki Luizy Biedrzyckiej, brał udział nie tylko w konkursie retorycznym, ale dotarł również do wojewódzkiego etapu Olimpiady Polonistycznej.