O Żyrardowie na Międzynarodowym Kongresie „Kultura Miasta Regeneracyjnego”
Na Międzynarodowym Kongresie ,,Kultura Miasta Regeneracyjnego”, który odbył się w dniach 14-15 maja w Łodzi, prezentowany był Żyrardów jako dobra praktyka wykorzystania potencjału dziedzictwa kulturowego dla rozwoju miasta.
Wydarzenie skupiło się na roli kultury w odnawianiu miast, w szczególności poprzemysłowych. Wybitni eksperci z kraju i zagranicy poszukiwali też odpowiedzi na pytanie, jak kultura może przekształcać miasta w miejsce, które dba o środowisko naturalne i pobudza przedsiębiorczość mieszkańców. Dyskusje skupiały się na tematach związanych z wpływem kultury na wartości i zachowania społeczne, przedstawiono formy kultury, które mogą zmieniać miasta oraz zastanawiano się jak wykorzystać kulturę do poprawy życia w mieście.
W panelu dyskusyjnym „Dziedzictwo kulturowe jako potencjał rozwoju miasta” zorganizowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, przedstawiono przykłady i rolę, jaką ma do odegrania w procesie zmiany społecznej i infrastrukturalnej, dziedzictwo industrialne w Łodzi, Szczecinie i Żyrardowie.
Nasze miasto było reprezentowane przez Marię Badeńską – Stapp, z Biura ds. UNESCO Urzędu Miasta Żyrardowa, która przedstawiła prezentację pod tytułem Żyrardów Wykorzystanie dziedzictwa poprzemysłowego dla rozwoju miasta.
Dyskusja przyciągnęła bardzo wielu widzów i odbiła się pozytywnym echem wśród gości kongresu, a przykład Żyrardowa był przywoływany również na innych panelach. Wskazywano nasze miasto, jako miejscowość, która właściwie wykorzystuje dla swojego rozwoju i poprawy jakości życia mieszkańców potencjał dziedzictwa kulturowego, w szczególności związanego z przemysłem włókienniczym.
Źródło: www.regeneracjamiast.pl
Fot. Centrum Kultury w Żyrardowie