Nawet małe dziecko wie, że sprząta się po swoim psie
Psie kupy na trawnikach nie są wyłącznie problemem estetycznym – stanowią również poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, zwłaszcza na placach zabaw czy ogólnie dostępnych terenach zieleni miejskiej czy osiedlowej. Pamiętajmy że sprzątanie po swoim psie to nie tylko kwestia kultury osobistej, ale i obowiązek prawny. Jednocześnie informujemy, że psie odchody można wyrzucać do koszy na odpady komunalne. Wkrótce takich koszy na terenie miasta będzie więcej.
Do najczęstszych i niebezpiecznych chorób należą toksokaroza i tasiemczyca prowadzące do szeregu dolegliwości ze strony układu pokarmowego i nerwowego. W kale występują także inne chorobotwórcze czynniki bakteryjne, m.in. Campylobacter i Yersinia, które mogą prowadzić do licznych schorzeń i niedyspozycji układu pokarmowego. Psie odchody stanowią więc poważne zagrożenie zwłaszcza dla małych dzieci i osób o obniżonej odporności.
Regularnie oczyszczaj miejsca, gdzie twój pies załatwia potrzeby - dzięki temu zmniejszysz ryzyko przenoszenia patogenów. Niewywiązywanie się z obowiązku nikogo nie tłumaczy. To nic nie kosztuje. Nie potrzebne są specjalne kosze ani sprzęt, wystarczy trochę chęci, niewielki wysiłek i zwykła torebka jednorazowego użytku, a można uratować czyjeś zdrowie, a może i życie. Troszczysz się o własne zdrowie, chcesz, by Twój pupil też był bezpieczny, zatroszcz się, by po nim sprzątać dla wspólnego dobra nas wszystkich.
Sprzątanie po psie, to nie tylko kwestia kultury osobistej, ale i obowiązek prawny. Za zostawianie nieczystości w miejscach publicznych grozi mandat w wysokości do 500 zł lub złożenie do sądu wniosku o ukaranie sprawcy zgodnie z art.145 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu Wykroczeń (t. j. Dz. U. z 2023 r. Nr 2119 z późn.zm.).
W ramach prowadzonej akcji, Miasto Żyrardów ustawi dodatkowe kosze na odpady komunalne, do których będzie można wrzucać również odchody zwierzęce. Podkreślamy jednocześnie, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, odpady można wrzucać do wszystkich koszy ulicznych znajdujących się na terenach należących do Miasta.
Ze względu na liczne interwencje o braku koszy na terenach osiedlowych, Miasto Żyrardów wystąpi również do zarządców pozostałych nieruchomości, w tym m.in. do Spółdzielni Mieszkaniowych z prośbą o ich uzupełnienie.