Mieszkańcy upamiętnili 5000 żyrardowskich Żydów
W naszym mieście, u zbiegu ulic Mireckiego i 1 Maja, stanęła macewa upamiętniająca 5000 Żydów z Żyrardowa i okolic zamordowanych przez niemieckich okupantów w latach 1940 – 1943. Pomnik wybudowany został na terenie dawnej dzielnicy żydowskiej, która w czasie okupacji niemieckiej pełniła też funkcję getta. Inicjatorami i realizatorami tego upamiętnienia są Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Getta Warszawskiego, we współpracy z Miastem Żyrardów.
Uroczystość odsłonięcia macewy, 21 lutego br., oprócz licznie zgromadzonej młodzieży szkolnej, zaszczycili swą obecnością Adam Siwek Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej, reprezentujący Prezesa IPN, Albert Stankowski – dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego, Grzegorz Dobrowolski – Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Żyrardowie, reprezentujący Marszałka Województwa Mazowieckiego, Artur Hofman Prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Mariusz Cichowicz – reprezentant Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Obecne były osoby duchowne reprezentujące różne wyznania: Rabin Szalom Dow Ber Stambler – przewodniczący Chabad-Lubawicz w Polsce, ks. kanonik Adam Bednarczyk Proboszcz Parafii Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie, ks. Halina Radacz Pastor Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Żyrardowie
Przy macewie zgromadzili się Radni Rady Miasta Żyrardowa, dyrektorzy i przedstawicieli instytucji kultury, placówek oświatowych, przedstawiciele organizacji oraz środowisk kombatanckich. Poznaliśmy też twórcę Macewy Pamięci, Jerzego Kalinę.
Symbolicznego odsłonięcia Macewy Pamięci dokonali: Prezydent Miasta Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski, Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej Adam Siwek i Dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski.
Mój ojciec byłby bardzo szczęśliwy i wzruszony, widząc tę ceremonię upamiętnienia tragicznego losu tysięcy niewinnych Żydów, którzy zostali przymusowo przesiedleni przez Niemców z Żyrardowa do warszawskiego getta, gdzie zostali zamordowani – napisała w liście do uczestników dzisiejszej uroczystości odsłonięcia Macewy Pamięci w Żyrardowie, Pearl Meppen Drabkin, córka Samuela Meppena, który doprowadził do odnowienia cmentarza żydowskiego w Żyrardowie. – Mój ojciec wykonał tę pracę z miłości, aby przywrócić i zachować pamięć nie tylko o swoich ukochanych rodzicach, którzy są tam pochowani, ale także, aby zachować pamięć o Żydach, którzy mieszkali w Żyrardowie przez ponad 200 lat. Żałuję, że nie mogę być z wami w tym ważnym dniu. Chcę podziękować w imieniu swoim i mojej rodziny, a także rodzin tak wielu Żydów, którzy pochodzili z Żyrardowa, za pamięć o żydowskim życiu w tym mieście, nawet jeśli jest ona zabarwiona smutkiem po wielkiej stracie.
To za sprawą uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie zagościli wśród uczestników uroczystości potomkowie żyrardowskich Żydów. Dzięki odczytanym przez uczniom wspomnieniom, usłyszeliśmy czym chcieliby podzielić się z nami potomkowie żyrardowskich Żydów w tej szczególnej chwili. Młodzież odczytała też nazwiska z listy ,,Pamięć Treblinki” i pożegnała uczestników wierszem „Jedźmy do Treblinki”, wypuszczając na znak pokoju i jedności białe balony z nazwiskami zamordowanych Żydów.
Uczniów przygotowała na okoliczność dzisiejszej uroczystości Bożena Gąsiorowska, nauczycielka liceum, a zarazem członkini Aktywistów Sieci Forum Dialogu, od lat zaangażowana w kultywowanie pamięci o lokalnych ofiarach Zagłady.
Prezydent Miasta Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski podziękował uczniom liceum oraz innych żyrardowskich szkół za tak liczną obecność, która jest świadectwem, że pamięć trwać będzie.