Podstawowe informacje

Miasto Żyrardów leży w centrum Polski, na południowo-zachodnim krańcu województwa mazowieckiego, w odległości 45 km od Warszawy i 90 km od Łodzi. Powierzchnia miasta wynosi 1433 ha. Liczba mieszkańców to niewiele ponad 35 tys.
Przez Żyrardów i w jego pobliżu przebiegają ważne szlaki komunikacyjne:
- trasa tranzytowa TIR – droga krajowa nr 50
- droga wojewódzka nr 719 Warszawa-Skierniewice
- droga szybkiego ruchu Warszawa-Katowice – w odległości 9 km
- autostrada A2 – węzeł Wiskitki – 7 km od miasta
- linia kolejowa Łódź – Warszawa
- Lotnisko Chopina w Warszawie – oddalone ok. 30 min. jazdy samochodem
- Mazowiecki Port Lotniczy Modlin – oddalony ok. 1 godz. jazdy samochodem
Żyrardów jest niezwykle cennym przykładem XIX-wiecznego ośrodka przemysłowego, związanego z przemysłem włókienniczym. To jedno z pierwszych nowoczesnych miast w Polsce o tak bogatym programie funkcji, pięknej i konsekwentnej urbanistyce oraz interesującej architekturze. O wyjątkowości założenia urbanistyczno-architektonicznego Żyrardowa stanowi przede wszystkim jego autentyczność. Do czasów nam współczesnych zachowała się pierwotna kompozycja przestrzenna miasta oraz blisko 95% pierwotnej zabudowy, która w większości przypadków wciąż pełni nadane jej niegdyś przez budowniczych funkcje. Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 4 stycznia 2012 roku, żyrardowska XIX-wieczna osada fabryczna, stanowiąca ścisłe centrum miasta, uznana została za pomnik historii.
W granicach powiatu żyrardowskiego znajduje się znaczna część Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, obszaru o dużych walorach przyrodniczych i turystycznych.