Druga edycja konkursu „Jacquard design” rozstrzygnięta
Znamy już laureata konkursu graficznego pn. „Jacquard design”, który został zorganizowany przez Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. W konkursie wzięli udział mieszkańcy z całej Polski, którzy podjęli wyzwanie stworzenia nowego motywu tkaniny żakardowej, inspirowanego żyrardowską tradycją lniarską. Kolejnym etapem prowadzonego przez placówkę projektu będzie utkanie tkaniny z wyłonionym w drodze konkursu wzorem. Proces ten zostanie poprowadzony w Muzeum na żyrardowskich krosnach żakardowych pamiętających czasy funkcjonowania Zakładów Lniarskich, tj. najpotężniejszej w XIX-wiecznej Europie fabryce lnu.
Laureatem drugiej edycji konkursu „Jacquard design” została Pani Inka Fischer z Łodzi. Zwycięski wzór, jak sama autorka wskazuje, „nawiązuje do pól uprawnych lnu (…) i traw falujących na wietrze, z pomiędzy których wyłania się kwiat lnu”.
Laureatem drugiej edycji konkursu „Jacquard design” została Pani Inka Fischer z Łodzi. Zwycięski wzór, jak sama autorka wskazuje, „nawiązuje do pól uprawnych lnu (…) i traw falujących na wietrze, z pomiędzy których wyłania się kwiat lnu”. Zwyciężczyni konkursu otrzyma nagrodę rzeczową o wartości 1 tys. zł oraz utkaną tkaninę żakardową z zaprojektowanym przez siebie wzorem. Jury konkursu przyznało dodatkowo dwa wyróżnienia, które powędrują do Pani Katarzyny Niewczas z gminy Puszcza Mariańska oraz Pani Julianny Petral z Poznania.
Celem konkursu było zaangażowanie lokalnej społeczności do podtrzymywania dziedzictwa poprzemysłowego, a także upamiętnienie wśród mieszkańców Polski ponad 190-letniej tradycji lniarskiej po nieczynnych już Zakładach Lniarskich w Żyrardowie. „Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Zgłoszenia nadesłali mieszkańcy m.in. Małopolski, Wielkopolski czy województwa łódzkiego.” – mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.
Inspiracją do zaprojektowania wzoru było lokalne dziedzictwo kulturowe, a także wzornictwo żakardowe żyrardowskich zakładów. Podczas oceny prac konkursowych, pięcioosobowe jury brało pod uwagę różne kryteria, w tym m.in. walory artystyczne czy historyczne zaprojektowanego wzoru, a także możliwości techniczne przygotowania wzornicy krosna żakardowego.
Kolejnym etapem działań realizowanych przez Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie będzie przygotowanie wzornicy, tj. karty perforowanej z zaprogramowanym wzorem, a następnie wytkanie wzoru na tkaninie lnianej. Proces ten zostanie poprowadzony w ramach pokazów tkania, organizowanych bezpłatnie dla wszystkich odwiedzających placówkę. Jest to bardzo ważny moment dla pracowników Muzeum, którzy od dwóch lat starają się ożywić produkcję lnianych tkanin żakardowych.
Konkurs został zorganizowany w ramach projektu pn. „Śladami mistrzów żakardowych – warsztaty ginących zawodów” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.
Wzór nagrodzony w konkursie.