Bo SIŁA jest KOBIETĄ. Inscenizacja Strajku Szpularek z 1883 r.
To prawdziwy żyrardowski fenomen. Silne żyrardowskie kobiety i niestrudzone pielęgnowanie pamięci o odwadze żyrardowskich szpularek już od ponad 20 lat, za sprawą inscenizacji Strajku Szpularek z udziałem żyrardowskich kobiet w roli głównej.
141 lat o Żyrardowie było głośno za sprawą kobiet, które odważyły się wyjść na ulice i zawalczyć o swoje prawa, o godność swoją i swoich dzieci. A dziś Żyrardów słynie z wyjątkowej inscenizacji upamiętniającej jeden z pierwszych w Królestwie Polskim strajk zainicjowany przez kobiety.
Inscenizacja wyjątkowa, bo w rolach głównych mieszkańcy Żyrardowa, silnie utożsamiający się z żyrardowskimi szpularkami i tkaczami, pragnący pielęgnować pamięć o swoich przodkach.
Byliście naprawdę wspaniali, daliście widzom moc emocji i wzruszeń. Dziękujemy.
– Wielkie brawa dla wszystkich zaangażowanych w przedsięwzięcie. Jestem pod wielkim wrażeniem Waszego niestrudzonego krzewienia patriotyzmu lokalnego – mówi Prezydent Miasta Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski. – Dziękuję Wam, drodzy Mieszkańcy, za udział w inscenizacji, za poświęcenie swojego prywatnego czasu. Dziękuję organizatorom, Stowarzyszeniu Fabryka Feniksa i Muzeum Lniarstwa oraz zaprzyjaźnionym grupom rekonstrukcyjnym. To Wasze wspólne dzieło jest naszym bogactwem kulturowym, wyróżniającym Żyrardów spośród innych miast. Bo chlubą Żyrardowa jest nie tylko unikatowa, industrialna architektura, ale również wspaniali mieszkańcy, kochający swoje miasto, jego historię i lniarskie tradycje.