Konkurs na fotografię historii Strajku Szpularek
Wciel się w postać szpularki, zrób sobie zdjęcie oraz wygraj nagrodę! Wystartował właśnie konkurs fotograficzny dla miłośników lokalnej historii, który skierowany jest do osób indywidualnych, jak i grup znajomych czy rodzin, którzy chcieliby w aktywny sposób wziąć udział w zabawie. Konkurs polega na przygotowaniu stylizacji dawnego robotnika i uwiecznieniu siebie na zdjęciu w niecodziennej dotychczas odsłonie nawiązującej do wydarzenia Strajku Szpularek z 1883 roku. Zgłoszenia do konkursu można wysyłać do 30 września 2021 roku. Stowarzyszenie Fabryka Feniksa rozpoczęło tym samym projekt, który pozwoli nam ponownie przybliżyć historię tego największego zdarzenia w historii Żyrardowa.
Szpularki to pracownice jednego z oddziałów przędzalni żyrardowskiej fabryki lnu, a dokładnie szpularni. Stanowią zarazem symbol Żyrardowa, nieodzownie związany z siłą, wytrwałością oraz odwagą pracowników fabryki, którzy stali się bohaterami jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Miasta, tj. Strajku Szpularek, do którego doszło w dnia 23-28 kwietnia 1883 roku. Wydarzenie uważane jest za pierwsze i największe w Królestwie Polskim starcie zbrojne z wojskiem carskim po powstaniu styczniowym, a coroczne jego obchody na stałe wpisały się w kalendarz miejskich imprez, stając się jednym z ważniejszych elementów rewitalizacji miejsca oraz podtrzymania lokalnej tożsamości.
„Każdego roku powracamy do historii i w różnych odsłonach angażujemy mieszkańców do uczestniczenia w projektach przywołujących pamięć o szpularkach. Dotychczasowa organizacja inscenizacji historycznych, w bieżącym roku z racji pandemii koronawirusa została zastąpiona m.in. paradą szpularek, która przejedzie ulicami Miasta Żyrardowa, a także działaniami organizowanymi w sferze on-line.” – mówi Jacek Czubak, Prezes Stowarzyszenia Fabryka Feniksa.
Parada odbędzie się w październiku, a tymczasem organizatorzy zapraszają do udziału w konkursie fotograficznym, który potrwa do 30 września br. Polega on na wcieleniu się w postać szpularki czy innego robotnika żyrardowskiej fabryki oraz zaprezentowaniu się na zdjęciu w odpowiedniej stylizacji i sytuacji nawiązującej do historii strajku. W konkursie przewidziano nagrody o łącznej wartości prawie 3 tys. zł, a najciekawsze zdjęcia zostaną wyłonione przez jury. Warto jednak postarać się i zaprezentować niecodzienną wersję samego siebie, ponieważ nagrodę publiczności wskażą internauci! Nadesłane w konkursie zdjęcia zostaną następnie opublikowane w mediach społecznościowych, a autorzy fotografii z największą liczbą reakcji pod zdjęciem otrzymają dodatkową nagrodę.
Chusta na głowie czy fartuszek to nieodzowny element ubioru szpularki. Chcesz się poczuć jak ona? Nic prostszego! Nie zwlekaj i prześlij swoje zgłoszenie do udziału w konkursie na maila: . Termin nadsyłania zgłoszeń mija 30 września br. Szczegóły udziału dostępne są w Regulaminie opublikowanym na portalu www.muzeumlniarstwa.pl. Więcej informacji można uzyskać pod numerem 731 318 800.
Zadanie pn. „Strajk Szpularek 1883”, organizowane przez Stowarzyszenie Fabryka Feniksa, zostało dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.
Kontakt: Jacek Czubak, Stowarzyszenie Fabryka Feniksa, tel. 536 400 199