Włodzimierz Śliwiński
Włodzimierz Śliwiński otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Żyrardowa Uchwałą Nr XXVI/216/08 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 11 września 2008 roku.
Włodzimierz Śliwiński urodził się w 3 sierpnia 1925 roku w Żyrardowie. Ukończył Szkołę Główną Handlową. Do świata filmu trafił tuż po studiach, podejmując pracę w Łódzkiej Wytwórni Filmowej. Kilkanaście lat później został pierwszym szefem produkcji, założonego w 1967 roku, Zespołu Filmowego „Tor”, gdzie powstawały największe polskie produkcje filmowe i który to Zespół w dużej mierze właśnie Włodzimierzowi Śliwińskiemu zawdzięcza swoją legendarną wręcz świetność.
Z Zespołem Filmowym „Tor” Włodzimierz Śliwiński związany był do końca lat 70. W latach 80. piastował funkcję dyrektora ds. produkcji w Telewizyjnej Wytwórni „Poltel”, a później był głównym konsultantem do spraw produkcji filmów telewizyjnych w TVP.
Jako samodzielny kierownik produkcji Włodzimierz Śliwiński zrealizował 21 filmów fabularnych. Najwięcej obrazów wyprodukował w duetach z dwójką reżyserów: Janem Rybkowskim i Stanisławem Różewiczem. Współpracował również m.in. z Andrzejem Wajdą, Stanisławem Bareją, Leonardem Buczkowskim, Gustawem Holoubkiem, Andrzejem Łapickim, Adamem Hanuszkiewiczem, Krzysztofem Kieślowskim, czy Krzysztofem Zanussim. Był kierownikiem produkcji tak głośnych i ponadczasowych obrazów, jak Popioły, Westerplatte, czy Nikodem Dyzma.
Włodzimierz Śliwiński należał do grona członków-założycieli Polskiej Akademii Filmowej, której celem jest promocja polskiej sztuki filmowej. Przez wiele lat bardzo aktywnie uczestniczył także w działaniach Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Od 1 stycznia 2008 roku, na mocy powołania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, był ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej do oceny produkcji filmowej, developmentu i scenariuszy.
Włodzimierz Śliwiński był nie tylko znakomitym filmowcem, ale również wspaniałym człowiekiem i wielkim patriotą, pielęgnującym pamięć o tych, którzy – podobnie jak on sam – bronili ojczyzny przed okupacją hitlerowską. Był członkiem Światowego Związku Żołnierzy AK. Dzięki mecenatowi Włodzimierza Śliwińskiego na ścianie Kościoła Farnego w Żyrardowie zawisła plakietka Orła Białego ze znakiem Polski Walczącej. Był on również fundatorem pomnika upamiętniającego 54. rocznicę koncentracji żołnierzy podziemia w lasach wokół Żyrardowa, który w 1998 roku stanął na żyrardowskim cmentarzu.
Zmarł 7 sierpnia 2015 roku. Spoczywa w grobie rodzinnym na żyrardowskim cmentarzu.