Segregacja się opłaca!
Żyrardów ma najniższą w regionie stawkę za odbiór i utylizację odpadów. Jeśli do naszych kontenerów trafiać będą odpady źle posegregowane, musimy liczyć się ze znaczącym wzrostem opłat!
Prawidłowa segregacja odpadów „u źródła”, czyli w poszczególnych gospodarstwach domowych, to nasz realny wkład w dbałość o środowisko, w którym żyjemy. Podjęcie nawet niewielkiego działania proekologicznego przynosi pozytywne efekty także dla naszego budżetu domowego, bo równie ważny argument przemawiający za skutecznym segregowaniem, to niższe opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów.
Efektywna segregacja odpadów niesie za sobą wiele zalet, m.in.:
– mniej odpadów na składowiska,
– obniżenie opłat za gospodarowanie odpadami,
– zmniejszenie zużycia surowców naturalnych,
– poprawa warunków życia ludzi i środowiska.
Czy wiesz, że papier, szkło, tworzywa sztuczne, to nie śmieci – to wartościowe surowce! Segregowanie oznacza niewyrzucanie, odzyskiwanie, oszczędzanie! Segregując odpady, nie wyrzucasz a oddajesz je w celu ich przetworzenia. Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z plastiku, szkła, papieru oraz aluminium i innych metali, czyli tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać.
W praktyce lepsza segregacja, to gwarancja odzysku i recyklingu odpadów
w instalacjach, gdzie koszt zagospodarowania odpadów jest zdecydowanie niższy
w porównaniu do instalacji, gdzie przyjmowane są odpady niesegregowane (zmieszane). Tym samym segregacja, to dla mieszkańców stabilizacja ceny i szansa na utrzymanie opłat na niskim poziomie.
W Polsce obowiązuje Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO) i zgodnie z nim odpady komunalne powinny być zbierane w sposób selektywny w podziale na 5 frakcji, tj.:
1) papier – w pojemnikach i workach koloru niebieskiego,
2) metale i tworzywa sztuczne – w pojemnikach i workach koloru żółtego,
3) szkło – w pojemnikach i workach koloru zielonego,
4) bioodpady – w pojemnikach i workach koloru brązowego,
5) odpady niesegregowane tzw. „zmieszane” – w pojemnikach i workach koloru czarnego.
Jeden z najpowszechniejszych mitów na temat segregacji śmieci, to przekonanie, że posegregowane odpady trafiają do jednej śmieciarki, która wszystko miesza, więc nasza praca związana ze skrupulatnym dzieleniem odpadów na poszczególne frakcje, nie ma sensu. Tymczasem nowoczesne pojazdy, odbierające posegregowane odpady, mają zazwyczaj podział na różne przegrody, do których trafiają poszczególne frakcje.
Więcej o segregacji odpadów na stronie: www.naszesmieci.mos.gov.pl