Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda
DOTKNIJ HISTORII…
Przyjdź i zobacz jak działała największa niegdyś fabryka lniarska w Europie
Muzeum Lniarstwa – nić łącząca przeszłość z teraźniejszością
Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda to miejsce pielęgnujące pamięć o lniarskich tradycjach Żyrardowa, o czasach, kiedy żyrardowska fabryka pracowała pełną parą, zatrudniając od 5 do 9 tysięcy pracowników.
Placówka ma swoją siedzibę w halach dawnej drukarni na poprzemysłowym terenie zwanym Bielnikiem, który stanowił niegdyś część kompleksu produkcyjnego żyrardowskiej fabryki.
Na główną ekspozycję muzealną składa się kilkadziesiąt zabytkowych maszyn i urządzeń danych zakładów lniarskich, stanowiących kompletny ciąg technologiczny, prezentujący najważniejsze elementy procesu obróbki surowca włókienniczego i produkcji tkanin. Większość maszyn pochodzi z lat 70. i 80. XX wieku. Na szczególną uwagę zasługuje najdłuższa w Polsce drukarka płaska do sitodruku, a także unikatowe eksponaty, pracujące w żyrardowskiej fabryce przez całe ubiegłe stulecie. W ostatnim czasie do parku maszynowego Muzeum dołączyły krosna pochodzące zakładów żyrardowskich, które jeszcze do niedawna wykorzystywane były w fabryce Lniane Tkaniny Żakardowe. Fabryka ta przez wiele lat po upadku zakładów funkcjonowała na poprzemysłowym terenie Bielnika, kontynuując lniarskie tradycje miasta.
Uzupełnieniem ekspozycji maszyn jest wystawa ,,Żyrardów, miasto lnem tkane”, na którą składają się z prezentery tematyczne informujące o kolejnych etapach obróbki lnu, wielkoformatowe wydruki archiwalnych fotografii, a także obrusy i serwety wyprodukowane w fabryce.
Duże wrażenie na zwiedzających robi wystawa „Tkane sita”. To pierwsza i jedyna w Europie kolekcja szablonów sitodrukowych prezentuje proces technologiczny sitodruku – projektowania, tworzenia wielkoformatowych szablonów i odbijania wzorów metodą sitodruku na wyrobach lnianych, produkowanych w Zakładach Lniarskich w Żyrardowie.
W przestrzeń wystawienniczą wkomponowano fotografie i wywiady z dawnymi pracownikami Zakładów Lniarskich, a także strefę warsztatową, w której odwiedzający mają możliwość wykonania własnej odbitki metodą sitodruku.
Ze względu na charakter i rodzaj prowadzonej działalności Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie stanowi wyjątkową atrakcję dla turystów z Polski i Europy. Brak podobnej placówki muzealnej na terenie Mazowsza, w połączeniu z nowoczesną formą prezentacji, stanowi o głównych walorach tego miejsca.
Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda
ul. Dittricha 18