Skwer Srzednickiego
Skwer im. inż. Władysława Srzednickiego znajduje się nad brzegiem Stawu Górnego na poprzemysłowym terenie w samym centrum miasta. To wyjątkowy teren zieleni, którego otoczenie stanowi industrialna architektura.
Znajdują się tu kameralne miejsca wypoczynku wśród roślinności oraz siłownia plenerowa z urządzeniami wzbogaconymi detalami nawiązującymi do industrialnego charakteru tej przestrzeni. Nad urządzeniami siłowymi zainstalowane jest zadaszenie membranowe.
Nad brzegiem stawu powstał drewniany taras widokowy oraz polana piknikowa. Przez skwer biegnie fragment ścieżki pieszo-rowerowa, która docelowo rozbudowa zostanie na całej długości linii brzegowej zbiornika w ramach kolejnej inwestycji, mającej na celu dalsze zagospodarowanie terenu wokół Stawu Górnego.
Na skwerze znajduje się tablica poświęcona patronowi tego miejsca. Jest nim inżynier Władysław Srzednicki. To postać wielce zasłużona dla rozwoju żyrardowskiej fabryki w okresie międzywojennym.
Nie bez powodu właśnie to miejsce, wokół którego roztaczają się monumentalne obiekty dawnej fabryki, upamiętnia inżyniera Srzednickiego, ówczesnego zarządcę zakładów, który odbudował obiekty fabryczne z wojennych zniszczeń i grabieży, przywracając produkcję w fabryce, a tym samym miejsca pracy dla robotników.
Na tablicy czytamy:
Władysław Franciszek Srzednicki (1875-1956)
Inżynier-technolog, wybitny specjalista produkcji włókienniczej i organizator przemysłu w okresie międzywojennym. W latach 1919 – 1924, a następnie w latach 1934 – 1939 Zarządca Państwowy Zakładów Żyrardowskich. Człowiek wielkiej energii i inicjatywy, zasłużony dla rozwoju Żyrardowa i fabryki.
W pierwszym okresie odbudował zakłady zniszczone przez wycofujące się wojska rosyjskie, przywracając tysiące miejsc w fabryce.
W drugim okresie swojej pracy w Żyrardowie podnosił Zakłady Żyrardowskie z upadku spowodowanego rabunkową eksploatacją prowadzoną przez francuskie konsorcjum Marcela Boussaca.