Już blisko 6000 osób korzysta z Żyrardowskiej Karty Mieszkańca!
Żyrardowska Karta Mieszkańca to program społeczny, mający na celu umocnienie poczucia tożsamości lokalnej oraz zwiększenie dostępu mieszkańców do oferty sportowo-rekreacyjnej, kulturalnej, edukacyjnej i handlowo-usługowej, poprzez system benefitów proponowanych w programie. Każdy mieszkaniec Żyrardowa, który rozlicza swój podatek dochodowy w naszym mieście i spełnia pozostałe kryteria udziału w programie, czyli m.in. nie zalega z należnościami publicznymi wobec Miasta, ma możliwość korzystania z atrakcyjnych ulg, zniżek i preferencji oferowanych w ramach Żyrardowskiej Karty Mieszkańca. Co warto podkreślić, ŻKM uprawnia też do nieodpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej.
Jak dołączyć do programu Żyrardowska Karta Mieszkańca?
Aby uzyskać Żyrardowską Kartę Mieszkańca w formie plastikowej karty zbliżeniowej należy osobiście złożyć wniosek o wydanie karty w Urzędzie Miasta Żyrardowa, w Wydziale Działalności Gospodarczej (pokój nr 1.04). Wnioski przyjmowane są codziennie w godzinach pracy Urzędu. Formularz wniosku o wydanie karty można otrzymać w Urzędzie Miasta lub na stronie www.karta.zyrardow.pl.
Aby uzyskać Żyrardowską Kartę Mieszkańca w formie dedykowanej aplikacji mobilnej do pobrania na telefon lub inne urządzenie mobilne, należy złożyć wniosek drogą elektroniczną, wypełniając formularz na stronie www.karta.zyrardow.pl
W przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia, wniosek o wydanie Żyrardowskiej Karty Mieszkańca składa rodzic lub opiekun prawny, który wypełnia wniosek, wpisując dane osobowe oraz podpisując wniosek. Rodzic pełnoletniej osoby niepełnosprawnej może złożyć w jej imieniu wniosek o wydanie Karty, który jest podpisany przez osobę niepełnosprawną.
Wykaz dokumentów, jakie należy dołączyć do wniosku o wydanie Żyrardowskiej Karty Mieszkańca znajduje się na stronie www.karta.zyrardow.pl
Jak długo czeka się na wydanie karty?
– Jeżeli do wniosku prawidłowo dołączone są wszystkie wymagane załączniki, jest on rozpatrywany niezwłocznie – zapewnia Ewelina Wierzbicka, Dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej. – Jeżeli wniosek nie zawiera wszystkich niezbędnych danych oraz wymaganych załączników, pracownicy wydziału kontaktują się z wnioskodawcami, kierując do nich prośbę o uzupełnienie wniosku i wyznaczając dodatkowy termin na jego uzupełnienie. Po uzupełnieniu wniosku przez wnioskodawcę oraz przeprowadzeniu weryfikacji danych pod kątem zalegania z należnościami publicznymi wobec Miasta, pracownicy Wydziału Działalności Gospodarczej wydają kartę, informując wnioskodawcę elektronicznie o możliwości odebrania karty w siedzibie Urzędu Miasta Żyrardowa.
Kto może uczestniczyć w programie?
Spośród 5927 wniosków o wydanie Żyrardowskiej Karty Mieszkańca, które wpłynęły do urzędu do 5 sierpnia br., 345 spotkało się z odmową. Główne powody negatywnej weryfikacji wniosków to brak kompletu wymaganych załączników.
– Najczęściej wnioskodawcy mają kłopot ze spełnieniem wymogu o niezaleganiu z czynszem, opłatami za odbiór odpadów komunalnych oraz dostawę wody i odprowadzanie ścieków – przyznaje dyrektor Ewelina Wierzbicka – Czasem okazuje się też, że mają zadłużenie z tytułu podatku od nieruchomości czy zalegają z innymi należnościami publicznymi wobec Miasta. Bardzo często niestety nie zgadza się liczba osób zamieszkałych pod adresem wskazanym we wniosku, z liczbą osób zgłoszonych w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a to również eliminuje z udziału w programie. Bywa także, że wnioskodawcy nie chcą przedstawić potwierdzenia, że zamieszkują w naszym mieście i rozliczają się w Urzędzie Skarbowym w Żyrardowie, co jest jednym z podstawowych warunków otrzymania Żyrardowskiej Karty Mieszkańca. Trzeba też pamiętać, że jeśli pracownicy wydziału odnajdą rozbieżności pomiędzy przedstawianymi dokumentami, a stanem faktycznym, wówczas mają prawo odmówić wydania karty.
Jakie korzyści daje Żyrardowska Karta Mieszkańca?
Jak pokazują statystyki, posiadacze Żyrardowskiej Karty Mieszkańca, najchętniej korzystają z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Z tego przywileju, decyzją Prezydenta Miasta Żyrardowa Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego uczestnicy programu mogą korzystać od lutego bieżącego roku. Ponadto posiadacze karty chętnie korzystają również z możliwości zakupu ze zniżką biletów wstępu na basen oraz do kina Len.
Od czasu uruchomienia programu pracownicy Wydziału Działalności Gospodarczej pozyskali blisko 40 partnerów programu wśród przedsiębiorców działających na terenie Żyrardowa, którzy zaoferowali posiadaczom Żyrardowskiej Karty Mieszkańca rabaty na świadczone przez siebie usługi. To dobry sygnał, że ŻKM sprawdza się również poza sferą placówek i instytucji miejskich. Pełną listę partnerów programu wraz z oferowanymi przez nich rabatami znaleźć można na stronie www.karta.zyrardow.pl