Odwiert geotermalny w Żyrardowie stał się faktem
We wtorek, 16 stycznia 2024 roku, Prezydent Miasta Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski dokonał uroczystego uruchomienia maszyny wiertniczej, rozpoczynając tym samym kolejny etap prac w poszukiwaniu wód termalnych, które mają zapewnić Miastu niezależność i bezpieczeństwo energetycznie, a mieszkańcom niższe koszty ogrzewania domów i mieszkań.
To wielka szansa na transformację energetyczną miejskiej spółki PEC „Żyrardów”, na terenie której odwiert powstanie. Ten historyczny moment uruchomienia wiertła, w którym miałem wielką przyjemność uczestniczyć wraz ze swoimi współpracownikami, zamyka długi i niezwykle trudny proces przygotowań do rozpoczęcia prac, a otwiera szanse na znalezienie się Żyrardowa w gronie prekursorskich miast korzystających z technologii opartej na geotermii – mówi prezydent. – To powód do dumy i satysfakcji dla wszystkich, którzy się do tego przyczynili. Dziękuję Radnym Rady Miasta Żyrardowa za podjęcie decyzji, pozwalającej na dalszy rozwój naszego miasta. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w realizację projektu i pozyskanie środków zewnętrznych, Przypomnę, że jest to prawie 20mln zł, bez których inwestycja nie byłaby możliwa.
Uruchomiony proces wiercenia potrwa ok. 3 miesięcy. Przewiduje się odwiercenie pionowego otworu o głębokości prawie 3 km. Na tym poziomie przewiduje się uzyskanie wody terminalnej o temperaturze 70°C. Będzie to najgłębszy odwiert na Mazowszu.
Otwór badawczy Żyrardów GT-1, w przypadku zadowalających wyników badań hydrogeologicznych, zostanie prawdopodobnie wykorzystany jako otwór eksploatacyjny wód termalnych, które będą źródłem ciepła dla ciepłowni geotermalnej, współpracującej z miejską siecią ciepłowniczą, jak również będą mogły być wykorzystane do celów rekreacyjnych, np. budowy basenu geotermalnego. Przewiduje się także, że żyrardowska woda termalna będzie miała właściwości lecznicze.
Przed Miastem jeszcze długotrwały i skomplikowany proces inwestycyjny, ale – jak podkreśla prezydent – te trudne technologicznie prace zostały przekazane w dobre ręce. Wyłoniony w przetargu wykonawca odwiertu, firma EXALO, jest firmą posiadającą ogromne doświadczenie, realizującą inwestycje w wielu krajach.
Przypomnijmy, że realizowane przez Miasto Żyrardów przedsięwzięcie pn. „Wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych Żyrardów GT-1 w miejscowości Żyrardów” dofinansowane zostało w formie dotacji ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego nr 2.10 „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”, na podstawie podpisanej Umowy z dnia 16 sierpnia 2021 r. Otrzymana kwota dotacji wynosi 19 852 200,00 zł.