Pokaz mody odzieży lnianej w Muzeum Lniarstwa
W najbliższą sobotę, 21 października, o godz. 18:00 w żyrardowskim Muzeum Lniarstwa odbędzie się długo wyczekiwany pokaz mody odzieży lnianej. Na wybiegu, przygotowanym na taśmie produkcyjnej drukarki sitodrukowej, zaprezentują się uczestniczki warsztatów, które podczas zajęć zaprojektowały i uszyły kolekcję odzieży. Wydarzenie będzie podsumowaniem siódmej już edycji Industrialnej Fabryki Talentów, którą prowadzono w okresie wakacyjnym w postindustrialnej przestrzeni Muzeum. Wstęp na pokaz będzie bezpłatny.
Wielotygodniowe spotkania prowadzone w pracowni krawieckiej Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie zaowocowały uszytą przez uczestniczki warsztatów kolekcją odzieży lnianej, która zostanie zaprezentowana w najbliższy weekend podczas pokazu mody. Śladem ubiegłych edycji, również i w tym roku, w rolę modelek wcielą się same autorki prac, które przez kilkanaście tygodni sumiennie uczyły się tworzenia wykroju, szycia czy obsługi maszyn krawieckich, tworząc finalnie komplet odzieży. Biorąc pod uwagę lokalne dziedzictwo poprzemysłowe jakim są oczywiście tradycje lniarskie, głównym materiałem wykorzystanym podczas prac była tkanina lniana, w tym przede wszystkim tkanina żakardowa, która została utkana na muzealnych krosnach. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 21 października 2023 roku o godz. 18:00 w Muzeum Lniarstwa. Wstęp będzie bezpłatny.
Pokaz mody zostanie poprowadzony w nietypowym miejscu, bowiem wybieg zostanie zamontowany na wysokości około 1 metra na taśmie produkcyjnej jednej z maszyn stanowiących eksponat Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Uczestniczki warsztatów zaprezentują swoje kreacje przechodząc po jednej z najdłuższych w Polsce drukarek filmowych płaskich służących dawniej w procesie nadrukowywania wzorów na tkaninę metodą sitodruku. „To dla nas bardzo niezwykłe, że maszyny, które dawniej funkcjonowały w tak potężnych Zakładach Lniarskich w Żyrardowie, a które później stały się eksponatami w Muzeum Lniarstwa, mogą być użytkowane w ten sposób. Przygotowanie wybiegu na drukarce stwarza niesamowity klimat i nadaje autentyczności miejsca.” – mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda.
Poza warsztatami z szycia odzieży, w ramach tegorocznej Industrialnej Fabryki Talentów odbyły się również zajęcia z szycia dodatków (torby, poszewki na poduszkę, kosmetyczki, poduszki czy biżuterii) oraz zajęcia dla dzieci pn. „Młodzi rękodzielnicy”, podczas których najmłodsi zmierzyli się z wykonaniem lalki motanki, przytulanki, łapacza snów czy nauczyli się tkać na ręcznych krosnach dziecięcych. W ramach cyklu poprowadzono także pokazy tkania na krośnie żakardowym. Jak co roku warsztaty spotkały się z ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców, jak i osób spoza regionu.
Zadanie publiczne pn. „Industrialna Fabryka Talentów – podtrzymanie tradycji i dziedzictwa poprzemysłowego żyrardowskich Zakładów Lniarskich wraz z organizacją warsztatów kreatywnych z historią w tle”, realizowane przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego, zostało dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.