Konkurs Jacquard design rozstrzygnięty – znamy zwycięski projekt wzoru żakardowego
Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie wyłoniło zwycięzcę trzeciej edycji konkursu graficznego „Jacquard design”, który polegał za zaprojektowaniu nowego wzoru tkaniny żakardowej inspirowanego lokalną historią. Była to rekordowa edycja – na konkurs wpłynęło prawie trzykrotnie więcej zgłoszeń niż w poprzednich latach. Zwycięski wzór zostanie utkany podczas pokazów tkania prowadzonych na muzealnych krosnach. Ponadto placówka rozpoczyna nabór na cykl warsztatów ginących zawodów.
To już trzecia edycja konkursu graficznego pt. „Jacquard design”, organizowanego przez Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, który służy zarówno aktywizacji społecznej, jak i podtrzymaniu lokalnego dziedzictwa poprzemysłowego związanego z tkactwem żakardowym. Jury najbardziej doceniło projekt zaprezentowany przez p. Martę Szajneman-Szubę z Wałbrzycha oraz wyróżniło dwie prace: p. Katarzyny Kempińskiej z Warszawy oraz p. Dominiki Gwardy z Łodzi. Laureatka konkursu otrzyma nagrodę rzeczową o wartości 1 tys. zł, a także 10 m tkaniny z zaprojektowanym przez siebie wzorem, który zostanie utkany podczas pokazowych warsztatów tkania prowadzonych na krosnach żakardowych.
W bieżącej edycji nadesłano rekordową ilość zgłoszeń, niespełna trzykrotnie więcej niż w dotychczasowych edycjach, a uczestnikami są mieszkańcy nie tylko Żyrardowa i powiatu żyrardowskiego, lecz także Krakowa, Tarnowa, Wałbrzycha, Warszawy, Łodzi, Białegostoku czy Gorzowa Wielkopolskiego. „Cieszymy się, że konkurs spotkał się z tak dużym zainteresowaniem i zyskał rangę ogólnopolskiego konkursu. Dzięki takiemu działaniu żyrardowskie dziedzictwo zostanie podtrzymane i upowszechnione w skali całego kraju.” – mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.
Drugą częścią realizowanego projektu jest cykl warsztatów ginących zawodów, które ruszają już 26 sierpnia. Pasjonaci lokalnego dziedzictwa będą mogli zgłębić wiedzę nt. przygotowania krosna żakardowego do uruchomienia uczestnicząc w warsztatach „Lamelowania osnów” (26 sierpnia, g.11:00-16:00), a także z uruchamiania krosna i prowadzenia produkcji podczas zajęć „Tkanie” (2 września, g. 11:00-16:00), powracając tym samym do korzeni żyrardowskiego przemysłu lniarskiego i poznając zawód tkacza. Natomiast dla osób interesujących się rękodziełem, Muzeum Lniarstwa przygotowało dwa zajęcia z szycia dodatków (5 września, g. 17:00-20:00 – fartuszek kuchenny | 7 września, g. 17:00-20:00 – dekoracyjny stoper do drzwi i okien), podczas których uczestnicy nauczą się obsługi maszyny krawieckiej i wyjdą z zajęć z gotowym wyrobem.
Zgłoszenia na warsztaty należy przesyłać na maila: . Z racji limitu miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy. Regulamin udziału wraz z kartą zgłoszenia dostępny jest na portalu www.muzeumlniarstwa.pl w zakładce „Aktualności”.
Zadanie pn. „Śladami ginących zawodów dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.