Wrzesień Miesiącem Świadomości Nowotworów Krwi
Nowotwory krwi wpływają na produkcję i funkcję komórek krwi i zazwyczaj swój początek mają w szpiku kostnym, gdzie wytwarzana jest krew. Trzy główne typy nowotworów krwi to białaczka, chłoniak i szpiczak. Do nowotworów występujących częściej należy m.in. przewlekła białaczka limfocytowa, szpiczak plazmocytowy czy chłoniak nie-Hodgkina. Z kolei nowotwory, które występują dużo rzadziej, to przewlekła białaczka szpikowa, czy mielofibroza.
W Polsce choruje około 150 tys. osób. Rocznie jest diagnozowanych ponad 6 tys. nowych przypadków. W ciągu ostatnich 30 lat zapadalność na nowotwory krwi wzrosła dwukrotnie i należy się liczyć z dalszym systematycznym wzrostem. Najczęściej chorują osoby w przedziale wiekowym 50-79 lat, ale wśród chorych są również dzieci i młodzież.
Co łączy wszystkie nowotwory krwi? Stosunkowo łatwy sposób ich diagnozowania. Wystarczy pamiętać o regularnym, wykonywanym raz w roku badaniu morfologii krwi obwodowej, które pozwala wykryć wiele nowotworów we wczesnym stadium rozwoju, wtedy gdy można je skutecznie wyleczyć. Jeśli zatem nie mieliśmy wykonanego badania w ostatnich 12 miesiącach, poprośmy naszego lekarza rodzinnego o skierowanie, nawet jeśli nie obserwujemy u siebie żadnych niepokojących objawów.
Sygnały zaś, na które warto zwrócić szczególną uwagę to:
- utrata wagi (ok. 10% masy ciała w ciągu ostatnich 6 miesięcy – dotyczy to osób, które się nie odchudzają i nie wprowadziły w tym okresie szczególnych zmian żywieniowych);
- zmęczenie, które nie ustępuje po odpoczynku lub śnie;
- niewyjaśniona gorączka (38°C lub wyższa);
- nocne poty;
- niewyjaśnione siniaki, wybroczyny, krwawienia;
- powiększone węzły chłonne;
- guzki lub obrzęki;
- duszności (zadyszka);
- trwałe i nawracające infekcje;
- wysypka lub swędzenie skóry z nieznanych przyczyn;
- ból w kościach, stawach lub brzuchu;
- bladość.
Im wcześniej zareagujemy i zwrócimy się o pomoc do lekarza, tym większa jest szansa na wyleczenie nowotworu i łagodniejszy przebieg choroby. Pamiętajmy jednak, że niektóre z tych symptomów mogą towarzyszyć innym chorobom i ich wystąpienie nie musi oznaczać choroby hematologicznej.
Szczegółowe informacje, w tym o poszczególnych nowotworach krwi, dostępne są m.in. na poniższych portalach edukacyjnych:
https://hematoonkologia.pl/info-o-chorobach
https://www.zwrotnikraka.pl/category/katalog-nowotworow/onkohematologia/
Warto pamiętać, że chorzy na nowotwory krwi mogą otrzymać pomoc i wsparcie w walce z chorobą w licznych stowarzyszeniach pacjentów: