Pamiętajmy o obowiązku meldunkowym
Informujemy, że nadal istnieje obowiązek meldunkowy dotyczący zarówno obywateli polskich, jak i cudzoziemców. Obowiązek ten nakłada na nas ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności /Dz.U.2021.510 t.j. z dnia 2021.03.19/. Fakt, że w dowodach osobistych aktualnie nie wpisuje się adresu nie oznacza, że nie istnieje obowiązek meldunkowy.
W odniesieniu do obywateli polskich obowiązek meldunkowy polega na:
1) zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego,
2) wymeldowaniu się z miejsca pobytu stałego lub czasowego,
3) zgłoszeniu wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej oraz powrotu z wyjazdu poza granice RP.
Pobytem stałym jest zamieszkiwanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania.
Pobytem czasowym jest przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem.
Zameldowanie na pobyt stały lub czasowy służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu osoby w miejscu, w którym się zameldowała.
Podkreślenia wymaga fakt, że osoba zamierzająca zameldować się, najpierw zasiedla lokal, a potem melduje się. Nigdy odwrotnie.
Obowiązku meldunkowego można dopełnić przez pełnomocnika, legitymującego się pełnomocnictwem , po okazaniu przez pełnomocnika jego dowodu osobistego lub paszportu.
Czynności meldunkowych można dokonać w formie dokumentu elektronicznego przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 lutego 2005r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne / Dz.U.2021.2070 tj. z dnia 17.11.2021/.
Czas na zameldowanie się w miejscu pobytu stałego lub czasowego wynosi 30 dni licząc od dnia przybycia do tego miejsca. Równocześnie można mieć jedno miejsce pobytu stałego i jedno miejsce pobytu czasowego.
Obywatel polski, który opuszcza miejsce pobytu stałego albo czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu obowiązany jest wymeldować się. Może on wymeldować się z miejsca pobytu stałego lub czasowego, dokonując zameldowania w nowym miejscu pobytu.
Wyjeżdżając za granicę RP na okres dłuższy niż 6 miesięcy, należy zgłosić swój wyjazd, a następnie powrót.
Cudzoziemiec będący obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, obywatelem państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub obywatelem Konfederacji Szwajcarskiej, przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązany zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej w 30. dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca.
Cudzoziemiec niewymieniony wyżej ma obowiązek zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej czwartego dnia licząc od dnia przybycia do tego miejsca.
Cudzoziemcy zwolnieni są z obowiązku meldunkowego, jeżeli ich pobyt na terytorium RP nie przekracza 30 dni.