Muzeum Lniarstwa po raz szósty docenione w ministerialnym programie
Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie od kilku lat prężnie zdobywa zewnętrzne fundusze na realizację działań, które upamiętniają dziedzictwo poprzemysłowe po najpotężniejszej fabryce w XIX-wiecznej Europie, tj. Zakładach Lniarskich w Żyrardowie. Również i w tym roku, mimo trudnej „pandemicznej” sytuacji, która dotknęła wszystkie placówki muzealne z całego kraju, Muzeum Lniarstwa nie spoczęło na laurach i pozyskało kolejne środki. Dzięki zdobytemu po raz szósty z rzędu dofinansowaniu w ramach Programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (w wysokości 74 tys. zł), powstanie nowa ekspozycja pt. „Lniana konfekcja”.
Ekspozycja odnosić się będzie do procesu konfekcjonowania, tj. szycia i haftowania, czyli procesów prowadzonych na wydziale wykończalni tkanin, podczas których wyroby nabierały ostatecznego wyglądu, a także do etapu sprzedaży i dystrybucji gotowych wyrobów. „Lniana konfekcja to pierwsza tego typu wystawa w Muzeum Lniarstwa, na której zaprezentujemy finalny produkt wyprodukowany w żyrardowskiej fabryce. Wyeksponowanie gotowych wyrobów, tj. tkanin, serwet czy obrusów z całą pewnością uatrakcyjni zwiedzanie naszej placówki, które dotychczas w głównej mierze opierało się na oglądaniu maszyn poprzemysłowych.” – mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.
Na wystawie zostaną zaprezentowane m.in. tkaniny lniane, w tym żakardowe, wzorniki tkanin, wzory haftów, a także serwety i bajecznie wzorzyste obrusy, z których słynęły żyrardowskie zakłady. Cennym uzupełnieniem wystawy będzie gablota prezentująca komplet odzieży damskiej projektu Xymeny Zaniewskiej, znanej polskiej projektantki mody, która zaprojektowała lnianą kolekcję odzieży z żyrardowskiej tkaniny. Kolekcja została zaprezentowana podczas pokazu mody w 2005 roku, a także podczas oficjalnego otwarcia Muzeum Lniarstwa w październiku 2014 roku i od tego czasu nie była udostępniana zwiedzającym.
Na wystawie nie zabraknie również urządzeń wykorzystywanych w procesie konfekcjonowania. Dla miłośników maszyn zostanie zaprezentowanych kilkanaście maszyn szwalniczych, w tym także maszyny zdobnicze, które umożliwiały stosowanie ściegów ozdobnych, takich jak m.in. baratto, mereżkarka czy kroszetka. W ramach realizowanej wystawy Muzeum Lniarstwa nabędzie dwa nowe eksponaty, a mianowicie hafciarkę oraz maszynę do wybijania wzornic do hafciarki, które wzbogacą dotychczasową kolekcję maszyn poprzemysłowych.
Wyjątkowość wystawy opiera się przede wszystkim na aspekcie historycznym produkowanych w żyrardowskiej fabryce wyrobów, które słynęły na całym świecie z najwyższej jakości (świadczą o tym liczne wyróżnienia i medale zdobywane podczas wystaw i międzynarodowych targów). Wyroby dystrybuowane były w większości na rynki zagraniczne (nawet do Persji, Chin czy Japonii) dzięki bardzo wysoce rozwiniętemu systemowi dystrybucji towarów i posiadanej własnej sieci oddziałów, hurtowni, sklepów oraz składów fabrycznych m.in. w Moskwie, Petersburgu, Odessie czy Wilnie. Żyrardowskie towary były rozpoznawalne w całej Europie za najlepsze i najbardziej konkurencyjne, a sama nazwa „Żyrardów” była gwarancją najwyżej jakości produktu, wzornictwa i estetyki.
Projekt pt. „Lniana konfekcja, wystawa nt. procesu tworzenia gotowych wyrobów produkowanych w Zakładach Lniarskich w Żyrardowie” został dofinansowany w ramach Programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – wspieranie działań muzealnych. Muzeum Lniarstwa zostało zakwalifikowane do grona laureatów na wysokim 17. miejscu, wśród ponad 280 złożonych z całego kraju wniosków. Jest to kolejny sukces placówki, która od sześciu lat z rzędu otrzymuje ministerialne dotacje.