Pokaz mody w industrialnej przestrzeni Muzeum Lniarstwa
Żyrardów, dawna europejska stolica lnu, wkrótce zamieni się w stolicę lnianej mody. Niedziela, 17 października, upłynie pod znakiem żakardu oraz oryginalnego wzornictwa żyrardowskich Zakładów Lniarskich. W postindustrialnej przestrzeni Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie odbędzie się pokaz mody kolekcji uszytej z tkaniny żakardowej utkanej na muzealnych krosnach. Oryginalne wzory tkanin, które niegdyś wyróżniały żyrardowską fabrykę na arenie międzynarodowej, stały się tym razem inspiracją do stworzenia kolekcji odzieży, która zostanie zaprezentowana w niecodziennej odsłonie – za wybieg dla modelek posłuży taśma produkcyjna jednej z najdłuższych w Polsce przemysłowych drukarek sitodrukowych.
Mimo, że żyrardowska fabryka lnu już nie funkcjonuje, pamięć o lokalnym dziedzictwie kulturowym powraca za sprawą podejmowanych w Muzeum inicjatyw. Tegoroczny pokaz mody będzie podsumowaniem realizowanego projektu pn. „Żakardowe kreacje”. Obejmował on organizację dwóch cykli bezpłatnych warsztatów: „Projektanci lnianej konfekcji odzieżowej” i „Projektanci lnianych dodatków”, podczas których projektowano i szyto odzież czy dodatki, tj. torbę, plecak czy biżuterię. W rolę modelek wcielą się same uczestniczki zajęć, które przez kilkanaście tygodni pracowały nad stworzeniem kolekcji.
-Niezmiernie cieszy nas fakt, że podczas tegorocznych zajęć uczestniczki wzięły na warsztat tkaninę lnianą wyprodukowaną na naszych muzealnych krosnach żakardowych. I co ważniejsze, tkaninę z oryginalnymi wzorami, produkowanymi w fabryce także przed laty – mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda.
Postindustrialna przestrzeń Muzeum Lniarstwa nada autentyczności oraz charakteru organizowanemu wydarzeniu. Placówka, która zlokalizowana jest w budynku dawnego oddziału drukarni, upamiętniająca dziedzictwo po najpotężniejszej w XIX-wiecznej Europie fabryce wyrobów lnianych, wchodzi w skład kompleksu osady fabrycznej uznanej za pomnik historii. Produkowane tu niegdyś najwyższej jakości tkaniny rozsławiały markę Żyrardów na całym świecie, gwarantując najwyższą jakość produktu, wzornictwa i estetyki. Ogromnym potencjałem do podtrzymania lokalnej tradycji jest możliwość uruchomienia krosien w muzealnej manufakturze oraz twórcze wykorzystywanie tkanin żakardowych.
Projekt „Żakardowe kreacje – warsztaty z projektowania i szycia wyrobów lnianych nawiązujące do XIX-wiecznej tradycji poprzemysłowego Żyrardowa”, realizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego, został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.