Władysław Pałucki
Prof. dr hab. Władysław Pałucki był wybitnym przedstawicielem nauk humanistycznych.
Urodził się 5 marca 1905 r. w Wiskitkach. W Żyrardowie zamieszkał wraz z rodzicami w 1908 roku.
Władysław Pałucki od wczesnej młodości interesował się historią. Maturę zdał w Męskim Gimnazjum Realnym i zapisał się na studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 1930 uzyskał absolutorium, następnie odbył przeszkolenie wojskowe, które ukończył w Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii, gdzie otrzymał stopień podporucznika artylerii.
W roku 1932 rozpoczął pracę w Zarządzie Miejskim Warszawy. W 1933 r. wstąpił w związek małżeński z Jadwigą Markowską. W 1934 r. urodził się syn Antoni, późniejszy lekarz, a dwa lata później córka Barbara. Po wybuchu II wojny światowej, jako oficer rezerwy został zmobilizowany, uczestniczył w walkach na terenie Polski m.in. nad Bzurą. Po aresztowaniu przez Niemców udało mu się uciec i „przedarł’’ się na zachód Europy do Francji, gdzie grupowała się armia gen. Władysława Sikorskiego.
W czerwcu 1940 r. dotarł do Szkocji, a następnie znalazł się w Londynie. Tam był szefem Oddziału w Ministerstwie Spraw Wojskowych. Tam też pracował nad książką o historii ziem zachodnich. Wydał ją w 1940 r. pt. „Wracamy nad Odrę” pod pseudonimem Antoni Błoński.
Do kraju powrócił w 1947 roku. Podjął pracę w Państwowym Instytucie Wydawniczym, następnie Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 1950 uzyskał tytuł doktora. Współtworzył Atlas Historyczny w Państwowej Akademii Nauk. Obronił pracę habilitacyjną „O dziejach skarbowości w Polsce” i w 1971 r. uzyskał tytuł profesora.
Był redaktorem wielu wydawnictw dotyczących Mazowsza.
Był inicjatorem utworzenia Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa, został jego pierwszym prezesem i funkcję tę pełnił w latach 1968 – 1971. Był autorem szkicu otwierającego jedyną jak dotąd monografię Żyrardowa. Był współautorem opracowania ,,Dzieje Sochaczewa i Ziemi Sochaczewskiej” oraz monografii Wiskitek.
Ostatnie lata poświęcił zbieraniu materiałów dotyczących Bitwy nad Bzurą.
Zmarł 19 grudnia 1989 roku. Historia życia tego niezwykłego człowieka, jego osiągnięcia naukowe i udział w działaniach wojennych, działalność badawcza i wydawnicza, ale przede wszystkim umiłowanie Żyrardowa i okolic, jak i wiele innych przedsięwzięć pretendują do nadania Profesorowi Władysławowi Pałuckiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Żyrardowa.
Tytuł ,,Honorowy Obywatel Miasta Żyrardowa” nadany został Władysławowi Pałuckiemu na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa. Decyzję w tej sprawie podjęła Rada Miasta Żyrardowa Uchwałą Nr VII/50/24 z dnia 26 września 2024 r.